سوهان کشیدن (رسپینگ) در جراحی بینی چیست ؟

از پرسشهایی که از دکتر غفاری جراح معروف بینی در تهران پرسیده می شود این است که سوهان کشیدن یا همان rasping چیست و چگونه انجام می شود ایا این موضوع خطراتی در جراحی بینی دارد یا خیر.
در این مقاله دکتر غفاری جراح بینی به این سوال دوستان پاسخ می دهد :

باید بگویم بیماران خاورمیانه ای و منجمله ایرانی از شایعترین گروه هایی هستند که اقدام به برداشتن قوز در آنها می شود. برداشتن قوز در این گروه به خصوص مردان حساس است، بعضی اوقات مثلاً در گروه های خاص قومی برداشتن زیاد قوز نشانه از دست دادن قدرت مردانه است و جنبه منفی دارد، لذا در بعضی از این افراد جراح بینی با محافظه کاری قوز را بر می دارد.

برداشتن مختصر قوز استخوانی به کمک سوهان اغلب بیشترین کنترل را فراهم می کند. سوهان وسیله ای از جنس فولاد ضد زنگ است که درست مانند سوهان ناخن دندانه های ظریف دارد. پس از بر داشتن پریوست روی استخوان با سوهان ظریف جراح بینی، اقدام به سوهان کشیدن می کند و بعد با سرم محل را می شوید.

بعضی اوقات نیز از گرافت های ظریف پوشاننده برای پوشاندن نامنظمی در جراحی بینی استفاده می شود. سوهان کشیدن در رویکرد باز که توسط دکتر مجید غفاری، جراح بینی انجام می شود بهترین روش است. بعضی اوقات سوهان از جنس تنگستن است که محکمتر از  فولاد است.

در روش دکتر غفاری از هر دو روش بهره لازم برده می شود. در جراحی بینی ثانویه که حتماً باید بعد از شش ماه از عمل اول انجام شود. در این موارد نیز در صورت باقی ماندن قوز کم، جراح بینی از سوهان و بیشتر با استفاده از روش بسته قوز خفیف باقیمانده را بر می دارد. علت استفاده از روش بسته در این موارد عدم آسیب به بافت زیر جلدی است که در اثر عمل اول حساس و ملتهب شده است. به طور خلاصه سوهان کشیدن یا رسپینگ روش استانداردی در برداشت قوز خفیف یا قوز باقیمانده در جراحی بینی است که در کلینیک دکتر غفاری توسط ایشان و همکاران به بهنرین وجه انجام می شود .

سخن روز

پیوندهای مرتبطآدرس: شهرک ژاندارمری، بلوار مرزداران، خیابان بهار، مجتمع ایمان، واحد 6 شرقی، طبقه اول


44264272 (021)